Wybierz Życie - Pierwszy Krok

 to program edukacyjny skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej poświęcony profilaktyce raka szyjki macicy i zakażeń HPV, realizowany w partnerstwie m.in. z Państwową Inspekcją Sanitarną. ZSTG jest uczestnikiem tego programu.

 18 maja 2018r odbyła się kolejna prelekcja dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, w czasie której uczniowie kl III GB: Zuzanna Szuberla i Michał Cisek przedstawili prezentację pt. „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” o niebezpieczeństwie zakażeń wirusem HPV i jak temu zapobiegać.

 Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który jeżeli nie zostanie wcześnie wykryty i odpowiednio leczony, zawsze prowadzi do śmierci. Jest drugim po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest wcześniejsze przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – Human Papilloma Virus.

  Zapobieganie zakażeniu HPV to przede wszystkim edukacja zdrowotna, szczepienia profilaktyczne oraz świadome i odpowiedzialne zachowania seksualne.

 Regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium (przedrakowym). Cytologię powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata, najlepiej co rok.

 „Zatrzymajcie zło, póki jeszcze nie zaistniało. Zahamujcie chorobę, póki jeszcze się nie pojawiła”.

 Lao Tze, chiński filozof

 Dodatkową atrakcją spotkania był konkurs w formie krzyżówki do rozwiązania w czasie trwania prelekcji. Na uczestników konkursu, którzy rozwiązali poprawnie krzyżówkę czekały nagrody – słodycze.

 Opracowała:

 Koordynator szkolnego projektu: Wanda Płudowska


© 2015 ZSTG
Logowanie