.
Facebook

O nas

Poznaj bliżej
nasze Szkolne Schronisko Młodzieżowe
"RAKOWISKO"
w Rakszawie


Szkoła i schronisko położone są na południowym krańcu dawnej Puszczy Sandomierskiej przy trasie Łańcut - Leżajsk w odległości 12 km od Łańcuta i 20 km od Leżajska. Okoliczny krajobraz o lekko pofałdowanym terenie zdominowany jest przez łąki, pola i lasy. W pobliżu jest pozostałość dawnego parku krajobrazowego Ordynacji Potockich - "Brzeźnik", urokliwe miesce spacerów, grzybobrania oraz biesiad przy ognisku. "Brzeznik" w naturalny sposób łączy się z kompleksem leśnym, w którym znajduje się kolejny obiekt Ordynacji Potockich - Pałacyk Myśliwski w Julinie, także otoczony parkiem. Stwarza to doskonałe warunki do uprawiania turystyki kwalifikowanej: rowerowej, nordic walking, narciarstwa biegowego.

W bliskim sąsiedztwie schroniska jest sklep wielobranżowy, przystanek autobusowy, kościół parafialny oraz prężnie działajacy Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, znany z działalności na rzecz podtrzymywania tradycyjnych rzemiosł tych terenów: tkactwa, bednarstwa i pradawnej metody wytopu żelaza w piechach dymarskich. Śladami dymarskich i kowalskich tradycji wiedzie tzw. "Żelazny szlak". Sąsiednia gmiana Czarna słynie z tradycji garncarskich, których ośrodkiem jest Medynia Głogowska. W głąb tajników sztuki garncarskiej prowadzi "Garncarski szlak". Miłośników sztuki sakralnej i przyrody zainteresuje "Szlak kapliczek", który udostępnia druga sąsiednia gmina Żołynia.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Rakowisko" zostało otwarte 1 września 2008 roku w Zespole Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie. Obecnie zajmuje cały budynek dawnego internatu wraz z zapleczem gastronomicznym: kuchnią i jadalnią, mieszczącą jednorazowo do 120 osób. Posiada 186 miejsc noclegowych w pokojach głównie 4-osobowych ze wspólną łazienką z wejściem z korytarza. Dysponuje również pokojami o podwyższonym standardzie z łazienkami oraz świetlicą i salą konferencyjną. Jest schroniskiem całorocznym czynnym codziennie. Należy do Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, podlega Oddziałowi PTSM w Przemyślu.

Jest doskonałym miejscem do zatrzymania się w trakcie wędrówki czy podróży, np. w Bieszczady, a usytuowanie w pobliżu Łańcuta i Leżajska stwarza okazję do odwiedzenia Łańcuckiego Zamku i Leżajskiego Klasztoru oraz innych okolicznych atrakcji.

Znajdą tutaj odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć także zespoły pieśni i tańca, drużyny sportowe, grupy szkoleniowe, grupy terapeutyczne itp., które po wcześniejszym zamówieniu mogą korzystać z sali sali teatralnej i sali gimnastycznej.


© Rakowisko